ЗА РЕКОНСТРУКЦИЯ, БЛАГОУСТРОЯВАНЕ И ПОДОБРЯВАНЕ
на градската среда около Общинския пазар на град Стара Загора.
Конкурсът се провежда, поради търсенето на Община Стара Загора за ЦЯЛОСТНА КОНЦЕПЦИЯ ЗА РАЗВИТИЕ, ПОДОБРЯВАНЕ И ДИЗАЙН на градската среда и ИДЕЙНО РЕШЕНИЕ за ул. “Пазарска” и площадното пространство зад Универсалния магазин, заключени между бул. “Цар Симеон Велики”, бул. “Руски”, ул. “Княз Борис” и ул. “Кольо Ганчев”, град Стара Загора.
В конкурса могат да участват, без ограничения, всички български и чуждестранни лица или техни обединения.
Конкурсът е открит, анонимен, адресиран до всички заинтересовани лица;
Конкурсните проекти ще бъдат оценявани от международно жури, при анонимно журиране.
Гарантирано е спазването на най-добрите световни практики при провеждането на архитектурни конкурси и професионалната етика.
Възложителят ще връчи следните награди на участниците в конкурса
Община Стара Загора ще възложи на класирания на първо място участник да изработи технически и работен инвестиционен проект.
Териториалният обхват на конкурса включва три естествено обособени зони.
Първа зона включва Централен универсален магазин и площта зад него, съчетаваща подземен паркинг на две нива и площадно пространство.
Основно определяща за зоната е сградата на Ески джамия, недвижима културна ценност от национално значение, превърната в Музей на религиите и функционираща от 2011.
Втора зона е оформена между ул. “Цар Иван Шишман” и ул. “Петър Парчевич”, пресечена е от ул. “Пазарска” и е с категорични търговски функции на обектите, обърнати към улицата.
Територията е наситена с разнообразие от сгради с различно предназначение.
Трета зона е доминирана от Пазара.
Тази зона от обхвата на конкурсната територия е изключително активна, като е наситена с търговски площи, преместваеми обекти и офиси.
Както и с множество кафенета и заведения за хранене, които разполагат с маси и места за сядане на улицата през летните месеци.
05.08.2024 | Oфициално обявяване на конкурса |
05.08-15.11.2024 | Време за подготовка на цялостна концепция и изработване на проекта |
05.11.2024 | Краен срок за задаване на въпроси |
15.11.2024 | Краен срок за предаване на проектите |
16-20.11.2024 | Подготовка за журиране на конкурсните материали |
21-25.11.2024 | Журиране и обявяване на резултатите от конкурса |
Конкурсните проекти ще бъдат оценявани от деветчленно международно жури.
Очаквайте скоро информация за всички членове.
БЪЛГАРИЯ
архитект
Заместник-кмет на Община Стара Загора по Устройство на територията, строителство и безопасност на движението
БЪЛГАРИЯ
професор д-р архитект
Декан на Архитектурен факултет при УАСГ, София и преподавател в катедра „Интериор и дизайн за архитектурата“. Съвместно с доц. д-р арх. Мария Давчева е основател на Архитектурно студио MIODESIGN и онлайн платформа за интериорни проекти VIDEA. Орлин Давчев е автор на редица проекти и реализации в областта на градоустройството, архитектурата и интериора. Съавтор е в реконструкцията на Централна пешеходна зона на гр.Враца
Носител е на национални и международни награди, сред които Архитектон, Златен капител, Сграда на годината, BIG SEE, International Academy of Architecture и др. Автор е на монографии, учебници, научни и популярни публикации в областта на съвременната архитектура. Участва в редица научни и образователни проекти.
АЛБАНИЯ
архитект
Завършила университета „Сапиенца“ в Рим и е последвала международна магистратура по управление на сложни архитектурни проекти. Професионален опит в Рим и Амстердам; базирана в Тирана; част от iRI Architecture. Проявявайки особено внимание към социалния контекст, в момента тя участва в проекти, които преобразяват пейзажа на Тирана и близките градове. Част от проектантския екип на площад „Скандербег“ в Тирана
ФРАНЦИЯ
урбанист и архитект с акцент върху културното наследство
Президент-основател на Almatoya Architecture Работил в Министерството на културата във Франция, като архитект на френски сгради в Сена-Маритим и Париж, където отговаря за опазването на големи държавни паметници. 7 години е бил председател на Националната асоциация на архитектите на френски сгради (ANABF). заместник-директор по качеството на жизнената среда в Генерална дирекция „Планиране, жилищно строителство и природа“ (DGALN), координирал е създаването на Géoportail de l’urbanisme в Париж. Представител на Франция в ООН по околна среда, като координатор на Глобалния алианс за сградите и строителството. Работил е във френската Генерална дирекция за превенция на риска (DGPR) за строителство в райони, застрашени от наводнения, работил и в Гуджарат, Индия.
БЪЛГАРИЯ
урбанист
Градски социолог, доктор по социология.
Управител на Компонента ЕООД, София, България, част от координационния екип на Визия за развитие на София 2050, отговарящ за: културните и социалните аспекти на стратегическото планиране Софпроект ОГП, ръководител на проекта и член на УС Форум Градски алтернативи и др.
БЕЛГИЯ
архитект
Партньор JESHILE ландшафтен дизайн – партньор BEZHE устойчиво проектиране на продукти и реставрация, ръководител на проекта за iRI shpk в Тирана и координира процеса на градско проектиране между различни институции и клиенти в Албания и международни дизайнерски студия като 51N4E, MVRDV и XDGA, Част от координационния екип на площад „Скендербег“ Тирана
БЪЛГАРИЯ
архитект и ландшафтен архитект
Проектант в областта на ландшафтната архитектура и градоустройството. Автор и съавтор на над 600 проекта, сред които Нов общоградски парк в Петрич; Парк Витиня в Рим; Реконструкция на Лесопарк „Вършец“; Мастърплан на Ваканционен комплекс „Несла“ край Драгоман; Мастърплан на Детско-юношески лагер „Златни пясъци“ в ПП „Златни пясъци“; Парк „Казански-2 част“ в Стара Загора, Прединвестиционни проучвания нa Пешеходна зона „Булевард Витоша“ в София; Благоустрояване на централна градска част на София – зони 2 и 4 и мн. други. Специалист-консултант в областта на опазването на околната среда с изготвени множество екологични оценки по системите BREEAM и LEAD, еко-мениджмънт планове и Доклади за екологична оценка на ОУП.
ФРАНЦИЯ/БЪЛГАРИЯ
урбанист
Ръководител на проекти за обновяване на градската среда към технически отдел на Агломерационна общност Порт дьо Изер Франция. Помощник ръководител на проекти към Toposcope, агенция за градско планиране и ландшафт, Лион Франция. Участие в проекти за съживяване на градски центрове или развитие на
икономически зони в регионите Оверн Рона Алпи и Прованс Алпи Лазурен бряг. Родом от Стара Загора.
РЕЗЕРВНИ ЧЛЕНОВЕ
РУМЪНИЯ
професор по архитектура и урбанизъм
Председател на камарата на урбанистите в Румъния. Преподавател в университета по архитектура и урбанизъм „Йон Минку“, Букурещ. Автор на над 100 проекта в областта на градоустройството, архитектурата и интериорен дизайн.
БЪЛГАРИЯ
архитект
Основател на Х ПЛЮС АРХИТЕКТС ЕООД специализиран в частно проектиране и 3D сканиране на архитектурни обекти. Част от проектантския екип на реконструкцията и благоустрояването на градския парк в Ботевград.
Родом от Стара Загора. Участвал в подготовката на конкурсното задание.
БЪЛГАРИЯ
урбанист
Натрупва опит по специалността, като участва в разработването на редица устройствени и стратегически документи. През последните 5 години фокусира усилията си към по-социалната, директна и креативна страна на урбанизма, а именно: работата с граждани и тяхното включване в различни процеси, целящи облагородяване на публичната градска среда.
Като съосновател и част от сдружение „|Не|Формално“, Ангел придобива значителен практически опит в използването на подхода „placemaking“/ „местосъздаване”, който следва именно горните ценности – поставяне на човека в центъра на планирането и подобряването на градската среда. Участва като експерт в инициативите „_Тhe Spot “, „Визия за София“, ONE ARCHITECTURE WEEK, Sofia Service Jam, Tooltest Day и е активен член на професионалната мрежа „Placemaking Europe”.
В периода март – юни 2024 проведохме предварително проучване за изготвяне на заданието за Международния архитектурен конкурс
Направете своите предложения за намеси в градската среда с приложението на CoTown!
Кликнете на бутона и действайте!